Koronakrize přinesla ve svých hlavních vlnách dočasný útlum úvěrování, ale po odeznění nejtvrdších omezení v bankách trh s úvěry opět rostl. Nebyl také zaznamenán nárůst prodeje zadlužených nemovitostí, protože kritické skupiny lidí měly možnost využít splátkových prázdnin lex korona.
Jak je to v současnosti v souvislosti s koronou a nejistotou z hlediska financování nemovitostí?
Zájem o hypotéky nadále trvá, dokonce několik bank zaznamenává rekordní měsíce v počtu žádostí o úvěr. Významný podíl v rámci žádostí tvoří i refinanční úvěry nebo konsolidace více úvěrů do jednoho. Co se týče nových úvěrů, lidé jsou navzdory vysokým cenám nemovitostí stále ochotni je kupovat. Limitem bývá spíše chybějící finanční rezerva nebo nedostatečný příjem vzhledem k výši splátky, tedy legislativní omezení NBS.
Je stále výhodné investovat do nákupu nemovitosti s cílem ji pronajímat?
Pokud se na úvěr kvalifikujete, je investice do nemovitosti k bydlení či investiční nemovitosti stále zajímavá. Vždy je však třeba citlivě zvážit každý investiční záměr. Při koupi investiční nemovitosti je třeba více zapojit ekonomiku a zvážit návratnost této investice. Je třeba si uvědomit, že ceny nájemného v průběhu pandemie v některých lokalitách poklesly, neboť po roce práce z domova zůstalo na trhu mnoho investičních bytů neobsazených.
Proto bude v aktuálním období těžší byty v některých lokalitách obsadit a konkurenční nabídky mohou tlačit ceny dolů. Rentabilita investičních nemovitostí tak nemusí být dostatečná. Mluvíme však o tomto období. Z dlouhodobého hlediska a při správném rozložení investic klienta má určitě vlastnictví investiční nemovitosti v portfoliu klienta své místo.
Čili pokud nyní kupovat, tak upřednostnit vlastní bydlení?
Vývoj cen nemovitostí a situace na realitním trhu v současnosti nahrává spíše těm, kteří potřebují řešit vlastní bydlení, a méně těm, kteří chtějí kupovat byt jako investici k pronájmu. Nemovitosti jako takové jsou však považovány za dlouhodobé méně likvidní investiční nástroje, proto by neměly být posuzovány podle krátkého časového úseku. Pokud někdo zvažuje investici do nemovitosti s cílem koupit a rychle prodat, dnes jde o poměrně rizikovou investici, která by se nemusela vyplatit.
Plánují banky v blízké budoucnosti nějaké změny?
Budoucí kroky bank velmi obtížně předvídat. Postupně několik bank přistupuje k uvolňování opatření, která zavedla během pandemie. Vzhledem k tomu, jak se vyvíjí situace v rámci ekonomiky, jak se otevírají možnosti směrem k zahraničí, banky naopak uvolňují kritéria u několika typů žadatelů o hypotéku z oblasti gastronomie, cestovního ruchu a celkově služeb a podnikatelů jako takových. Mnozí z těchto lidí byli v loňském roce prakticky neúvěrovatelní. Dnes již existuje několik možností téměř pro všechny klienty.
T
Budou zpřísňovat podmínky?
Co se týče ostatních podmínek bank, zde lze očekávat, nebo jsme už i zaznamenali, určité změny v úvěrové politice. Některé banky evidují výrazné poklesy zisku, které jsou způsobeny pandemií as tím souvisejícím rizikem selhání úvěrů a nutností tvořit opravné položky, ale také dlouhodobě nízkými úrokovými sazbami, což má za následek snižování příjmů bank. Výsledkem je korekce úrokových sazeb a úpravy sazebníků poplatků bank.
Některé banky postupně zdražují své služby, za poslední týdny jsme u mnohých byli svědky výraznějšího nárůstu poplatků za zpracování hypotéky. Úrokové sazby zatím výraznější skok nezaznamenaly, protože jsou stále silným konkurenčním prostředím drženy pod úrovní 1 %.