- Reklama -magazín
Úterý, 15 listopadu, 2022

Investor si nechal postavit „user friendly“ dům

Date:

Návrh cihlového (HELUZ) a velkoryse zaskleného (Schüco) domu z dílny Ateliéru Vostracký zvítězil svou praktičností a dokonalým pochopením potřeb a přání budoucího majitele. Jeho součástí byl výhled na kostelík s farou z rohové, impozantně zasklené pracovny v patře iz terasy v přízemí. Pán domu by ani po třech letech bydlení nic z původního návrhu neměnil, protože se mu zde žije a pracuje spokojeně – lépe, než to bývá při prvních soukromých stavbách.

Dům spojuje všechny požadavky investora. Je nízkoenergetický (prošel Blower door testem), s dokonalou dispozicí a návazností na zahradu, nabízí krásný výhled a svým originálním tvarem zkráceného jehlanu vytváří harmonii s atypickým pozemkem.

„V zadání pro architekty jsem měl představu o funkčnosti domu vzhledem k počtu místností a jejich charakteru. Každý návrh byl úplně jiný a projekt pana architekta Vostrackého se mi jednoduše líbil a navíc na mě z hlediska dlouhodobého používání působil nejpraktičtěji. Řekl bych, že byl „user friendly“. A jak dům pan architekt nakreslil, tak ho i postavil. Nic bych neměnil,“ pochvaluje si investor.

Nerušený výhled na malebnou starou zástavbu obce s kostelíkem
Soulad s investorem panoval od samého začátku a koncepčně se nemuselo měnit nic. Diskuse začínaly a končily pouze v souvislosti s detaily. Nakonec na svažitém pozemku o ploše 1 281 m² vyrostla cihlová stavba s provětrávanou fasádou obloženou modřínovými latěmi a fasádními deskami a velkými zasklenými plochami. Obytné místnosti a rozměrná pracovna umístěná v prvním patře jsou situovány tak, aby si z nich majitel mohl užívat nerušeného pohledu na malebnou starou zástavbu obce.

Půdorys má podobu zkráceného jehlanu
„V našem návrhu jsme se jako vždy zaměřili na maximální využití pozemku. Výsledná zahrada musí být dominantní, ucelená a dům s ní musí být maximálně opticky a funkčně propojen. Půdorys stavby má podobu zkráceného jehlanu a atypické tvary domu k němu ladí,“ představuje své řešení architekt Ing. Josef Vostracký.

Dům je rozdělen na dvě části propojené terasou. Jednu část objektu tvoří zmiňované podzemní podlaží s garáží, nad ním je prostor využívaný pro pracovní schůzky nebo setkání s přáteli a nachází se zde i malá koupelna a sauna. Majitel oceňuje zejména to, že pracovní návštěvy tak nezasahují do soukromého obytného prostoru. Z garáže schodiště stoupá na krytou terasu, která je na úrovni přízemí.

Terasa propojuje první část domu s druhou, kde se nachází rodinné zázemí. Na severní straně je terasa obklopená zdí, čímž se zde podařilo vytvořit úžasné mikroklima – zastřešený prostor je dobře ukrytý před pohledy zvenčí a majitelé si mohou nerušeně užívat nejen terasu, ale také navazující bazén.

Z terasy se vstupuje do zmiňované soukromé části domu. V té je zádveří, obývací pokoj s jídelním koutem orientovaným do zahrady, kuchyň s přímým vstupem na terasu a ložnice. Z obývacího pokoje vede interiérové ​​schodiště na patro, kde se nachází pracovna, dětský pokoj, koupelna a šatna. Z pracovny je přístupná schůdná střecha nad přízemím, takže může vyjít ven a „vyčistit si hlavu při pohledu na kraj“.

(neprůvzdušnosti). Blower door test: Na obvodové stěny s fasádním obkladem byly použity cihly HELUZ FAMILY 25 a hliníkové okenní systémy s trojitým izolačním sklem Schüco AWS 90.SI+. Fasádu tvoří materiály s přírodním designem – modřínové latě a fasádní desky Cembrit.

„Pokud na fasádu navrhuji omítku, používám zdivo HELUZ FAMILY 2in1 tloušťky 500 mm bez potřeby dalšího zateplení. Pokud je fasáda obložena deskami nebo dřevem, volím cihly HELUZ FAMILY o tloušťce 250 mm, před které umístím dvojitý rošt s minerální rohoží a zavěšenou fasádu. V technických řešeních, která používám v souvislosti s architekturou a tepelně izolačními parametry, mi cihlový systém HELUZ zcela vyhovuje, protože má k dispozici všechna potřebná řešení,“ chválí cihlový systém Ing. Josef Vostracký.

- Komerční sdělení -pr článek

Populární čtení

Další články autora
Related

Nevíte už, kam s knihami? Máme tip na místo, kde budou vypadat perfektně!

Máte už tolik knih, že nevíte, kam je uskladnit?...

Nechte spěch a podzimní nepohodu za dveřmi. Nastal čas zútulňování vašeho domova

Sychravé podzimní počasí často vnímáme jako spouštěč pochmurných nálad...

Výhody orientačních světel

Orientační světlo může mít v noci hodnotu zlata. Každý zná...

Koronakrize a bydlení: Chystají banky změny? A je vhodné nyní kupovat investiční byt?

Koronakrize přinesla ve svých hlavních vlnách dočasný útlum úvěrování,...