- Reklama -magazín
Úterý, 15 listopadu, 2022

Jak vypadá kvalitní šikmá střecha odolná vůči počasí, tepelným únikům i požáru? Certifikované systémové skladby šikmých střech vám pomohou zorientovat se

Date:

Jak vypadá kvalitní šikmá střecha odolná vůči počasí, tepelným únikům i požáru? Certifikované systémové skladby šikmých střech vám pomohou zorientovat seZdroj: Saint-Gobain Construction Products, s.r.o.
Mít střechu nad hlavou je jednou ze základních životních jistot. Jak ale víme, že je střecha opravdu kvalitní a bezpečná? Pokud plánujete výstavbu domu nebo svoji střechu nad hlavou rekonstruujete, určitě se vám bude hodit získat přehled v systémových skladbách šikmých střech.

U střech je klíčové posoudit šest základních vlastností: tepelněizolační vlastnosti izolace, ochrana před vlhkostí a tvorbou plísní v konstrukci, ochrana před přehříváním, v neposlední řadě je to i úspora prostoru a také jednoduchost a rychlost montáže.

Sedm kroků k dobré střeše
Certifikovaná systémová skladba šikmé střechy je souborem více prvků, které se navzájem doplňují a společně splňují všechny požadavky kvalitně zateplené šikmé střechy – jsou funkční proti přehřívání i tepelným únikům, nedochází k vlhnutí konstrukce a tvorbě plísní a jsou také odolné.

Garantované skladby šikmých střech – skladba střechy

ISOVER nabízí tři druhy systémových skladeb izolací – BASIC, ECONOMY a PROFI. Liší se účinností tepelné izolace při různých tloušťkách a tedy v míře úspory prostoru, úrovní ochrany před letním přehříváním i ochranou střešní konstrukce před plísněmi a negativním vlivem vlhkosti.

Garantované skladby šikmých střech porovnání

BASIC – základní skladba
BASIC představuje základní řešení tepelné izolace šikmé střechy.

Vyznačuje se dobrými tepelně izolačními vlastnostmi, ze všech skladeb má však nejvyšší nároky na prostor kvůli větší tloušťce. Vyžaduje také poměrně hrubou podkonstrukci pod krokvemi, cena izolace je však nejnižší ze všech uvedených. Celková doporučená tloušťka izolace, která splňuje nejpřísnější požadavek ČSN 730540:2 je 42cm.

Tepelná izolace ISOVER DOMO PLUS v potřebné tloušťce se vkládá mezi krokve a pod krokve, v závislosti na výšce krokve je tepelná izolace uložena ve 2 nebo více vrstvách.

Doporučujeme rozdělit izolaci pod krokvemi do dvou vrstev a vytvořit instalační rovinu, která umožňuje osazení např. bodových svítidel bez poškození parozábrany. Parozábrana ISOVER STOPVAP 90 navržená v této skladbě s vyznačeným rastrem pro lepší a rychlejší aplikaci zajistí paronepropustnost celé skladby.

ECONOMY – vynikající poměr kvality a ceny
Při skladbě ECONOMY se doporučuje použití inteligentního klimatu membrány ISOVER VARIO® KM DUPLEX UV. Klima membrána umožňuje v letním období přesoušení střešní konstrukce tím, že propustí případnou nahromaděnou vlhkost ve střeše do interiéru, naopak v zimním období brání průniku vodních par do střešní konstrukce. Tato její vlastnost prodlužuje životnost celé střechy.

Kromě velmi dobrých tepelně izolačních vlastností se skladba ECONOMY vyznačuje také úsporou vnitřního obytného prostoru díky lepším tepelně izolačním vlastnostem materiálu ISOVER UNIROL PLUS, celková doporučená tloušťka izolace je 38cm.

PROFI – úspora prostoru a ochrana před přehříváním
Ve skladbě PROFI se využívá tepelná izolace ze skelné vlny ISOVER UNIROL PROFI, která se vkládá mezi krokve a pod krokve v tloušťce 36cm. Součástí je i inteligentní klima membrána ISOVER VARIO® XtraSafe.

Je vhodná i pro stavby, které mají vyšší nárok na zvukovou izolaci, jelikož má skladba velmi dobrou vzduchovou neprůzvučnost. Skladba PROFI zároveň zajišťuje vysokou ochranu před letním přehříváním přes střechu, s fázovým posunem téměř 7 hodin.

Ochrana před letním přehříváním
Správně navržená tepelná izolace má budovu spolehlivě chránit nejen před chladem v zimním období, ale také před nadměrným přehříváním v létě. Za ideální se považují konstrukce s fázovým posunem min. pět až deset hodin. To znamená, že pokud teplota na vnějším povrchu střešního pláště dosáhne maxima například o druhé odpoledne, na vnitřním povrchu se projeví až ve večerních hodinách, kdy už klesá teplota v exteriéru a teplotní tok směřuje z interiéru do exteriéru.

Všechny uvedené systémové skladby splňují vysoké nároky na tepelně izolační vlastnosti. Mají také vysokou mechanickou pevnost, poměrně nízkou hmotnost, snadno se s nimi manipuluje. Praxe potvrdila i dlouhodobou životnost a spolehlivou funkčnost.

- Komerční sdělení -pr článek

Populární čtení

Další články autora
Related

Víte, kde najdete hezké, moderní a kvalitní levné kuchyňské linky?

Rekonstrukce ani budování první kuchyně není rozhodně levnou záležitostí....

Pasivní a nízkoenergetické domy – na co myslet při jejich stavbě?

Jak rozeznat nízkoenergetickou a pasivní dřevostavbu?Co je pasivní dům...

Víte, co dělat, máte-li znečištěnou fasádu domu? Shrnuli jsme vše, co potřebujete vědět

Stačí několik let bez potřebné péče a nová fasádní...

Rustikálnost v moderním hávu

Zapomeňte na rovné linie, ostré hrany a pravidelnost. Šarmantní...