Domů Bydlení Víte, co dělat, máte-li znečištěnou fasádu domu? Shrnuli jsme vše, co potřebujete...

Víte, co dělat, máte-li znečištěnou fasádu domu? Shrnuli jsme vše, co potřebujete vědět

0

Stačí několik let bez potřebné péče a nová fasádní omítka může být znečištěná k nepoznání. Víte, co dělat v takovém případě?

Slyšeli jste už o čištění fasád?
Už jste někdy stavěli či rekonstruovali rodinný dům? Pokud ano, pak jistě víte, že nová fasádní omítka bývá jednou z největších položek v rozpočtu. A přesto se stává, že majitelé jaksi pozapomenou na péči o ni. Stačí několik let bez potřebné péče a nová fasádní omítka může být znečištěná k nepoznání. Víte, co dělat v takovém případě? Odpovědí může být čištění fasád.

Věděli jste že…
…pravidelná péče o fasádu je důležitá nejen pro rodinné domy, ale také pro bytovky či komerční prostory?

Tato služba ještě v našich končinách není zcela běžnou záležitostí. Častokrát si majitelé myslí, že jediným řešením pro jejich znečištěnou fasádu je nový nátěr. A přitom stačí tak málo! Správné vyčištění fasády dokáže navrátit domu jeho původní vzhled, ale nejde jen o estetickou stránku. Čištění totiž neprobíhá jen na povrchu, ale také do hloubky. Zbavíte se tak nejen běžných nečistot, jakými jsou prach či ptačí trus, ale i takových nepříjemností, jako jsou plísně či řasy, které již nepředstavují jen estetický problém, ale také zdravotní riziko.

Jaké jsou hlavní příčiny znečištění fasády?
Pro odstranění jakéhokoli problému je vždy důležité znát i jeho příčinu. V tomto případě se může jednat o běžné nečistoty, jako je prach, smog či ptačí trus, ale příčinou mohou být i závažnější důvody, které je třeba nejprve odstranit a teprve poté se pustit do samotného čištění.

Mezi nejčastěji závažné příčiny znečištění fasády patří:

Stavební chyby, jako například vadné spoje nebo nedostatečné odvádění dešťové vody
Krátký převis střechy, kvůli kterému nejsou stěny dostatečně chráněny před silným deštěm
Sokl budovy, který je příliš nízký nebo nemá správnou povrchovou úpravu
Příliš vysoká tepelná izolace způsobující, že teplotní rozdíl mezi vnitřní a vnější stěnou je příliš velký, a tak dochází ke kondenzaci na povrchu fasády
Nesprávné větrání okenní větračkou, které vede ke vzniku plísní těsně nad okny
Pokud se některý z uvedených problémů týká i vás, doporučujeme obrátit se v první řadě na profesionály, kteří vám jej pomohou odstranit.

Co se vyplatí víc? Nový nátěr nebo čištění fasády?
Vyloučili jste všechny závažné příčiny, pro které může být vaše fasáda znečištěná, ale stále váháte, jestli je pro vás vhodnější nový nátěr nebo vyčištění fasády? Udělejte si jednoduchý test. Pozorně si prohlédněte svoji fasádu a zjistěte, zda se na ní vyskytují výraznější trhliny a praskliny nebo zda někde úplně opadává omítka. Nenašli jste nic kromě běžných nečistot? Potom není důvod, abyste se pouštěli do časově i finančně náročnějšího malování fasády.

BEZ KOMENTÁŘE

Exit mobile version