Jak pěstovat fatshederu? Přežije iv exteriéru?Zdroj: Shutterstock
Fatshedera je atraktivní rostlina, která bude pěknou a vděčnou ozdobou interiéru. Pěstovat ji však můžete i venku. Přečtěte si, jak o ni pečovat.
Ke svátku jsem dostala krásnou interiérovku jménem fatshedera, kterou lze prý pěstovat i jako vnější rostlinu. Podařilo se mi ji namnožit a chtěla bych ji zkusit zasadit venku. Má v našich podmínkách opravdu šanci přežít zimu nebo je to omyl? Lenka, Žitavany
Tato vděčná rostlina fatshedera (x Fatshedera lizei) je výsledkem mezidruhového křížení fatsie (Fatsia japonica) a břečťanu (Hedera hibernica) ještě ze začátku 20. století. Je to velmi atraktivní stálezelená rostlina, která zdobí nejeden interiér, a to zejména pro svoji pěstitelskou nenáročnost.
Snese teplo i chlad, suchý vzduch i málo osvětlené části bytu. Světlejší podmínky vyžadují pouze panašované odrůdy, které by při nedostatku světla zezelenely. Abyste dosáhli hustého vzrůstu, je nutné rostlinu pravidelně zaštipovat, jinak vytváří dlouhé a měkké stonky podobně jako břečťan a je nutné jim poskytnout oporu.
Odpad ze zaštipování lze využít – stejně jako jste to udělali vy. Řízky se totiž velmi dobře zakořeňují ve vlhkém substrátu. O jejich mrazuvzdornosti se možná dočtete ve více zdrojích, dokonce se uvádí odolnost až do -10 °C. Třeba si však uvědomit, že jde o mezidruhového křížence, jehož jen jeden rodič je vhodný do exteriéru. A my nevíme, jaké je procentuální zastoupení toho kterého rodiče právě ve vaší rostlině, proto je mrazuvzdornost velmi sporná.
Jak pěstovat exotickou mandevilu? Jak pěstovat exotickou mandevilu?
Pokud se vám podařilo namnožit si dostatek rostlinek a nebude vám líto je obětovat, můžete je zkusit zasadit ven do volné půdy. Uskutečněte to však pro jistotu až na jaře, aby rostlinky stihly v zemi dostatečně zakořenit a zesílit. Pro výsadbu vybírejte chráněné místo s vlhkou půdou, světlé, ale ne slunečné stanoviště. Ideální v blízkosti stěn, zdí či jiných hutných prvků, které během případné silné zimy dokážou akumulovat nějaké teplo do zásoby. Vysazovat lze i do nádob, ale ty bych na zimu určitě přenášela do bezmrazové místnosti, případně je umístila přímo v interiéru bytu, pokud vám to prostorové možnosti dovolí.